Spotlight 10 вводный урок. по УМК М.З.Биболетовой
Хлебова Маргарита Юрьевна
учитель английского языка
МБОУ СОШ имени М.И. Калинина
Название предмета: английский язык
Класс: 10
Уровень обучения (базовый, углубленный, профильный): базовый
Тема урока: «Типы школ и школьная жизнь».
Общее количество часов, отведенное на изучение темы: 2
Место урока в системе уроков по теме: Модуль 3 «Школа и будущая профессия»,
урок 3 a
Цель урока: совершенствование навыков аудирования, чтения, говорения, формирование лексико-грамматических навыков по теме урока.
Задачи:
формировать различные виды учебного чтения, умения анализировать и обобщать;
обогащать и активизировать лексический запас учащихся;
развивать умения и навыки устной речи учащихся.
Планируемые результаты: знать значения новых лексических единиц, связанных с тематикой данного этапа обучения и соответствующими ситуациями общения, уметь восстанавливать целостность текста, путем добавления пропущенных фрагментов, освоить навыки владения словообразовательными суффиксами.
Техническое обеспечение урока: компьютер, проектор, презентация, аудиоприложение к учебнику «Spotlight 10», раздаточный материал.
Дополнительное методическое и дидактическое обеспечение урока (возможны ссылки на интернет-ресурсы): учебники, раздаточный материал, рабочие тетради к учебнику «Spotlight 10» (О.В. Афанасьева, Дж. Дули, И.В. Михеева, «Просвещение» 2016 г.).
Организационный момент.
Приветствие .
Good morning, students. I’m glad to see you. How are you today? Let’s start our English lesson. Sit down, please.
What date is it today?
What day of the week is it today?
What is the weather like today?
Do you like such weather?
Do you like your school?
Do you like going to school?
Is it your favourite school day?
Сообщение целей и задач урока.
Coming back to your answers, what are we going to speak about today?
OK. Today we’ll talk about types of schools and school life.
Активизация лексических навыков .
- Today you’ll learn a lot of useful information about different schools in the world. It is the topic of our lesson. What do you associate with the word “school”? Take clusters and fill them in.
SCHOOL
SCHOOL
Речевая зарядка.
Here are some proverbs about schools and school education. Read and try to find the Russian equivalents for them.
Live and learn. ( Век живи – век учись )
Knowledge is a power. ( Знание – сила )
It is never too late to learn. (Никогда не поздно учиться)
Practice makes perfect . (Трудом достигается успех (без труда не выловишь и рыбку из пруда)
Diligence is the mother of success . (Прилежание/ усердие - мать успеха)
Активизация лексического материала.
Let’s review words and phrases. Some riddles are for you.
A pause between 2 lessons. - break
A place you have lunch. - dining room
A place where students of the age 14-17 study. - high school
What do students do (get) at the university? - get education
A kind of product or food at the school dining room. - dish
The cost of the dish. - price
What shows the order of the lesson every day? - timetable
A lesson you like most of all. - favorite lesson
A student you study together in the class. - classmate
A lesson where you physically very active. - PE
Введение нового лексического материала .
Let’s try to find the definitions to different types of schools. Which are the most common / uncommon in your country? What type of school do you go to?
boarding school – a school which students live in during school term
single-sex school – a school for only boys and girls
co-educational school – a school for boys and girls
state school - a school owned by the government
private school – a school you have to pay to go to
specialist school – a school students go to for a particular reason.
Read the statements in your student’s books at p. 46 and name only true for your school.
Students wear a school uniform.
There are lots of rules.
Facilities and equipment are good.
Students are motivated.
Students sit a lot of exams.
Students get a lot of homework.
What is school for you? Why do you go to school? Are there any advantages and disadvantages of school life?
(make friends, get a lot of information, learn new things, communicate with people, do sports, take part in school activities).
Физминутка
- Let’s have a rest a little.
1. Close your eyes, put your thumbs on your ears and a finger on your eyes.
2. Listen to the sounds of your minds, run your tongues against your palate and breathe in and out ten times, but very slowly.
3. Imagine the color of the sky on a bright spring day, listen to the waves of the sea or the sounds of birds.
4. Open your eyes very slowly.
You will be much quieter and ready to work, especially if you are after lunch time.
Работа с текстом. SB p . 46-47 ex . 2, 3.
And now let’s read the text about different schools around the world. While reading the text make the following notes:
“ !” – I like this idea.
“V” – I don’t like this idea.
“? ” – I don’t understand it.
Explain your notes.
P1: I was surprised to know that in some American schools students can study such subjects as comic book art, song writing or photography.
P2: I don’t like that in one Chinese school training starts at 5.30. I think it’s too early.
- Listen to the recording of the text and check up your answers from the exercise 3 a at p. 47, try to explain your choice. Now let’s label the paragraphs with the headings, one heading is extra.
To and From School - B
School Rules - D
Education or No Education - E
Schools of Every Shape and Size - A
Studying Hours - C
Home Schooling – extra
Словообразование.
Let’s work with the rules about word formation. Read the theory box at p. 51 ex. 8 and complete the advert by filling in the appropriate suffix.
er – paint- painter
ist – art- artist
or – invent – inventor
ian – library – librarian
Начало формы
The world’s language
|
Конец формы
Начало формы
|
Конец формы
Начало формы
Конец формы
Начало формы
Конец формы
Начало формы
Конец формы
Начало формы
Конец формы
IV. Домашнее задание
Your hometask is ex. 5 p. 47.
V. Рефлексия .
And now let’s us enumerate what we’ve learnt today.
We spoke about…
We learned….
We tried to…
VI . Подведение итогов занятия.
Your marks are …
The lesson is over. Thank you for your work.
Цель урока: совершенствование коммуникативно- познавательной компетенции учащихся по теме « Типы школ. Школьная жизнь».
Задачи урока:
Учебно-образовательные:
- совершенствовать навыки чтения с детальным пониманием,
- расширить лексику по теме “Образование»,
- формировать умения говорения и письма на базе прочитанного текста,
- составить и написать рассказ о своей школе,
Развивающие:
- развивать навыки и умения работы с текстом на различных этапах,
- развивать навыки аудирования и говорения на основе прочитанного текста,
Воспитательные:
- развивать навыки сотрудничества при парной и командной работе по тематической теме в ограниченном лимите времени,
- поддержать высокую личностную оценку и самооценку подростков, помочь в личностном самоопределении учащихся,
- стимулировать интерес к учебе за рубежом,
- воспитывать толерантность к другим культурам.
Тип урока: комбинированный.
Образовательные технологии: ИКТ, метод "Знаем /хотим узнать / узнали”, здоровье сберегающие, синквейн, ролевая игра «Интервью»
Оборудование:
- PC и мультимедийный проектор,
- УМК Spotlight 10 (Student Book и аудиозапись), материал из энциклопедии «Британика» презентация в Power Point;
- дидактический раздаточный материал;
ХОД УРОКА
I. Организационный момент
Приветствие.
II. Речевая зарядка. Brainstorming.
На слайде пословицы. (Слайд 1)
Чтение;
- перевод;
- объяснение;
Let’s read these sentences. Well, these are proverbs. Can you translate them? Will you give examples to prove them?
- Practice makes perfect. - Повторение - мать учения.(Then more we practice, then we study better)
- Live and learn.- Век живи - век учись. (We learn something the whole our life)
- It is never too late to learn. - Никогда не поздно учиться.(People any age can learn)
- Men learn while they teach. - Уча других, люди учатся сами.(When we learn another people we learn ourselves)
You have sheets with a table on your desks. We will complete it during the lesson. Прил.1
We want to know |
Now I know how to |
|
What do we know about this theme? What do we want to know about schools around the world? Now I know how to…..
III. Чтение . Pre- reading activity (Слайд 2-4)
1a) Matching titles . T: Read out the title, Types of schools &school life. Discuss what this means and what you will be reading about. Go through the six prompts and clarify any necessary definitions. Draw your attention to the six following descriptions. Read each one through and match with their definitions. You have 2 minutes to complete the work individually. Check Ss’ answers.
1 F 2 D 3 A 4 E 5 B 6 C
1b) Identifying true statements. (Слайд 5-6) T: Let’s go through each of the statements. You should explain the meaning of any new vocabulary. Please identify which of the statements are true for your own school situation and discuss which of the rules you would like to change and explain why. Look at the example. Ss own answers.
Now focus your attention on the six prompts offered as headings. Read these together and explain they will match these to the paragraphs in the article. Read the article again. Please, identify and underline key words/phrases in the text that may help you match the appropriate heading to each paragraph. You have some minutes to complete the task and check the answers together.
A Schools of Every Shape and Size
(The different types of schools)
B To and From School
(The distance some kids travel to school)
C Studying Hours
(Different school hours)
D School Rules
(Different school rules)
E Education or No Education
(The lack of schools in some countries)
3 a) Gap-filling
T: Go through the Study Skills box with me, I remind you there is one correct answer for each question. You can try each word if you are unsure and select the best answer. I give you time to complete the task and advise you to read the article again after you have completed the task in order to check your answers. We’re going to check for accuracy.
b) Eliciting meaning from text. Please, listening the recording to check your answers and follow the text in your books. Pay your attention on the words in bold throughout the text. Ss explain the meaning of each word by giving a synonym, example or explanation before checking in their dictionaries and use them accordingly in sentences. Ss own answers.
Suggested Answer Key
dread: not to look forward to sth; to fear sth
invented: created; came up with
training: the process of learning skills for a
particular job skills: knowledge and/or ability to do sth well
unusual: uncommon, strange
public transport: means of travelling available to the public, e.g. bus, train, metro,etc.
attend: be present; go regularly (school)
strict: compulsory (rules)
smart: well-dressed
old-fashioned: not modern
uniform: set of clothes worn for work or school
participate: join in, take part
IV Написание синквейна (синтез материала)(Слайд 7.)
Now we can summarize our work. Please complete second form at your sheets.(Прил.2)
Text "Schools around the world”
V Говорение «Ролевая игра «Интервью»
5 Acting out an interview/Questions and Responses Explain the task. Allow Ss time to prepare their interview questions. Place Ss in pairs and monitor their progress around the room. Offer assistance when necessary.
Suggested Answer Key
A: Hello, we’re making a TV programme about schools in Russia. Could you tell me about your school?
B: Yes, of course. What would you like to know?
Хотите лучше владеть компьютером?
Технологический прием «Анимированные паззлы» — один из примеров использования анимации в мультимедийных презентациях. При создании презентации с использованием данного приема можно использовать готовые шаблоны паззлов, которые есть в сети Интернет. Мы рассмотрим способ создания паззлов из изображения в PowerPoint с помощью полилиний. (А ранее рассмотрели способы: с помощью пересечения объектов , ).
Читайте новые статьи
Направление, по всей видимости, в первую очередь потребует рассуждений о любви. Просто потому, что это наиболее часто встречающийся тип отношений между мужчиной и женщиной. Но возможны также варианты ненависти, дружбы и служебных отношений. Нет смысла перечислять все возможные варианты произведений, затрагивающих тему любви. Однако желательно учитывать при подготовке к итоговому сочинению, что тема может касаться как взаимной, «правильной» любви, так и любви неразделенной или «преступной», то есть незаконной. Стоит заранее обдумать, как раскрывать такие темы и на каком материале. Если, например, пишущий намерен рассматривать «преступную» любовь как вариант желательного самовыражения, то стоит обратиться к роману М. А. Булгакова «Мастер и Маргарита» (Маргарита замужем, но любит Мастера); если же выпускник считает такую любовь недопустимой, он может сослаться на роман в стихах «Евгений Онегин».
Класс: 10
Тема:Beautiful Nepal .
Цель : совершенствование коммуникативных навыков по теме“Holidays ”
Задачи:
Практические:
1. Расширить объём ЛЕ по теме «Путешествие» на основе текста.
2.Расширить объём оценочной лексики за счёт прилагательных (breathtaking , spectacular ,amazing , noisy ,wild , magnificent и др. и их антонимов)
Образовательные:
Совершенствовать навыки аудирования (извлекать необходимую информацию)
Совершенствовать навыки поискового и изучающего чтения.
Совершенствовать монологическую речь в связи с прочитанным.
Развивать умение рассказывать о событиях и выражать к ним своё отношение в письменной форме (открытка).
Развивающие:
1.Совершенствовать компенсаторные умения (прогнозировать содержание текста, пользоваться языковой и контекстуальной догадкой при аудировании и чтении; игнорировать лексические трудности, использовать словарные замены в процессе общения).
2. Совершенствовать умения получать сведения из иноязычных словарей.
Воспитательная: способствовать формированию у обучающихся
культурной непредвзятости, толерантности и социокультурной наблюдательности.
Тип : комбинированный урок
Оборудование:
1.Книга для учащихся УМК «Английский в фокусе» 10, авторы Афанасьева О.В., Михеева И.В., Эванс В., Оби Б. (базовый уровень);
2.Презентация в форме фотоальбома о путешествии по Непалу со встроенным в неё текстом для аудирования;
Ход урока.
Организационный момент.
Good afternoon, everybody!
Постановка темы урока.
I hope you’ll be satisfied because the lesson will be devoted to travelling to an unusual place.Look at and listen to the geographical names and guess the country.
Guess the country: Asia, the Himalayas, Phakding, Bhaktapur, Kathmandu Слайд 1
You are right! The country is Nepal.
Why do you think people go there?
III. Предтекстовые упражнения.
Аудирование . C лайд - шоу с аудированием .
Now open your books at page 82.Look at the travel diary .Where do you think the travelers were? What do you think they did or saw? (I think they climbed mountains, met local people and saw some beautiful scenery)
2. Работа с новой лексикой .
You can see the new words in bold. Look at the screen and repeat after me. Слайд 3
Delayed, beggars, barber, cracked, pavement, escaped, peaks, breathtaking, trekking, trail, shade, put up, ancient, annual, hired, tug-of-war contest, kick off, candlelit, craftsmen,handicrafts, drums, backpacks, nasty.
Работа в парах .
Now work in pairs. Choose the necessary synonym or explanation to explain the words.
delayed: late, held up ( Раздаточныйматериал )
План - конспект урока
по теме «TRAVELLING»
для 10 класса по УМК «Spotlight» В.Эванс, Д. Дули, О.Афанасьевой,
И. Михеевой и др.
Учитель: Дремлюгина Светлана Викторовна,
МБОУ ОШ № 5 г. Симферополь.
Тема: TRAVELLING (Form 10, Module 5 b, Holidays)
Цель: совершенствование навыков употребления лексики, говорения и аудирования.
Задачи:
Обучающие:
Повторить изученную лексику и грамматику;
Развивать навыки устной и письменной речи;
Совершенствовать навыки аудирования.
Развивающие:
Развитие языковой и речевой компетентности, навыков аудирования, умения высказывать свою точку зрения о проблеме;
Развитие критического мышления, расширение социокультурных компетенций.
Воспитательны e :
- формировать интерес учащихся к окружающему миру, историческому наследию своей страны.
Вид урока: обобщающий.
Применяемые: интерактивные,проектные, компьютерные.
Оснащение урока:
Учебник SPOTLIGHT 10 (Student’s book);
CD к учебнику;
Компьютер;
Проектор;
Презентация;
Карточки с заданиями.
Ход урока:
I . Приветствие. Вступительное слово учителя (мотивация). Тема.
1) Greeting. Приветствие на английском языке.
Good morning, children! (Good morning,)
I am glad to see you. How are you today? (We are fine, thank you. And how are you?)
I am fine, too, thanks. Let’s start our lesson.
2) Introduction . Введение в тему. Определение учащимися темы урока.
Teacher: Can I ask you? How do you prefer spending your free time?
Student`s answers |
|
I prefer | to play the computer games to read books to hang out with my friends to watch films to communicate in social networks to sleep to go shopping go in for sports to travel painting |
3) Role - play the dialogue . Две ученицы ра зыгрывают сценку.
Teacher : Very good,as the English say: "Who knows how to work, knows how to rest". I think it’s true. Now, please, listen to the dialogue and guess what topic we should discuss during our lesson?
Mary: So, Ann. Are you going to take some rest? Mary: Oh, that`s great, you`ll go to places you’ve never been before… Mary: Oh, wow! In summer I like to be outdoors from morning till night, sunbathing, swimming in the sea, walking barefoot on the beach. Mary: What are the best places in Crimea to see ? Ann: Oh, it is a matter of your preferences. Each Black Sea city has its own unique character! Sevastopol! ... Sevastopol’s landscapes are picturesque and unique. Or Yalta… Mary: Yes, you will have an excellent opportunity to see the mountains and all the views of the Crimean`s coast. I hope you`ll have a good rest and enjoy every minute of your trip! |
Student`s answers -Travelling!
Teacher:
Right you are!People enjoy travelling. We are going to discuss the topic “
Travelling”.
2. Актуализация учебного материала. Беседа с уч-ся.
2.1. Activating vocabulary.
Teacher: What is travelling?
Student`s answers:
Teacher: What do you associate with the word TRAVELLING?
2.2. Работа в парах. Составить диалоги, используя лексику по теме (карточки).
STUDENTS in groups |
|
Why do people travel? | Discover new places Listen to music/ concert Education /treatment |
Which activities do people enjoy while traveling? | See famous landmarks Meet the locals Practice the language Go on guided tours Try local cuisine |
What ways of travelling do you know? | You can get to any place at any time by… You can take as much luggage as you want. You can move when you want and can go everywhere without thinking about tickets and timetables. It’s usually the fastest way to travel. It is a fast way to travel and you can look out at the beautiful countryside. You can stand on deck look out and enjoy |
What ways of travelling do you prefer? Why? | I prefer to travel by ….. because… |
3. Работа в группах. Учащиеся в 4-х группах обсуждают полезные советы туристам, каких правил нужно придерживаться, чтобы сохранить здоровье во время путешествия. После обсуждения представитель каждой группы зачитывает свои правила.
Затем все полезные правила записываются в ПАМЯТКУ ТУРИСТА.
Teacher: Do you know what you should do during your travelling to stay in good health and come back safe and sound?Let`s work in groups and discuss some travel tips to stay in good health .
TRAVEL HEALTH TIPS Here are some travel health tips to help you stay healthy whether you"re traveling across the country or across the world. Remember If you have any questions or concerns, always ask your doctor or other health professional. If you are not feeling well, talk to your doctor before you travel If you need any special immunizations, get them at least 4-6 weeks before you leave. Visit a doctor; take medicine and first aid kit. Ask fresh water, exercise during long flights or trips. Keep your hands clean. Watch what you eat and drink. Drink bottled water, eat well-cooked food, and wash fruit. Be careful during excursions and get enough sleep. |
4. Рефлексия .
T.: Let`s summarize our lesson. Let`s make thecinquain about travelling.
Travelling Fascinating, picturesque. Impressing, enjoying, and relaxing. The best way to learn the world. Intrigue. |
5. Подведение итогов. Оценивание.
Conclusion T-S,S.. Estimating the pupil`s activity.
Teacher : What new information have you learned at the lesson?
What did you like the most?
What difficulties did you have?
Did you like the lesson?
So, what do you think about your activity, language level and work of the group?
Who was the TOP student today ? – кто был лучшим сегодня, по вашему мнению?
(Учащиеся оценивают свою работу на уроке).
Your marks for the lesson are…
6. Write down your homework:
You should write а short composition about Travel Planning. Do you like thinking about your upcoming trip? Or you can make a guide booklet with all the information you will need on your trip.
Teacher : Thanks to all of you. Our lesson is over. Good-bye.